Odpowiednio przygotowane otoczenie wspiera harmonijny rozwój dziecka, dlatego dużą uwagę zwracamy na ekologiczny wystrój wnętrza, a także naturalne zabawki i materiały do zajęć artystycznych. Widzimy głęboki sens w tym, aby dzieci przebywając w naszym przedszkolu ekologicznym wzrastały w poczuciu piękna i estetyki.

Uważnie zaprojektowane sale sprzyjają podejmowanym przez dzieci aktywnościom, dają możliwość zaspokojenia potrzeb kontaktu społeczno-emocjonalnego, potrzeby poznawania i bezpieczeństwa, aktywności, tworzenia, eksplorowania, spontaniczności i otwartości na wyzwania.Przedszkole ekologiczne Warszawa

Zabawki wykonane z naturalnych tworzyw: drewna, wełny, bawełny, lnu pobudzają wyobraźnię dziecka, stwarzają warunki do wielu kreatywnych zabaw, twórczych inicjatyw.

Naturalne materiały, w przeciwieństwie do syntetycznych, mają dużo korzystniejszy wpływ na organizm ludzki. Dodatkowo nie wydzielają toksycznych substancji oraz nie wytwarzają dodatniej jonizacji powietrza. W naturalnym otoczeniu poziom ujemnej jonizacji (korzystnej dla zdrowia) jest dużo wyższy.

Wśród zabawek, różnych pomocy rozwojowych i przedmiotów w przedszkolu dostępne są :

• Materiały naturalne: różnego rodzaju elementy świata przyrody: szyszki, kamienie, muszle, kasza, suszone gałązki, elementy odpowiednio ściętego i spiłowanego drewna, a także piasek, woda.
  • Zabawki materiałowe, wykonane przez nauczycieli, rodziców, specjalistów takie jak lalki i zwierzątka.
  • Zabawki drewniane typu pojazdy, klocki i inne, służące wszelkim zabawom konstrukcyjnym.
  • Materiały, płachetki, kuferek strojów, służące odgrywaniu ról.
  • Kąciki tematyczne, aktywizujące do podejmowania różnych działań zabawowych (np. kuchnia, szałas, domek itp.)
  • Rośliny, szczególnie te które mają najkorzystniejszy wpływ na otoczenie, dobrą jonizację powietrza oraz pochłaniają substancje toksyczne.
  • Ekologiczne, naturalne kosmetyki, olejki i mydła których używają dzieci.Eko ogródek w przedszkolu

Przedszkolny mini-ogródek ekologiczny

W sezonie wegetacyjnym w wydzielonej części naszego ogrodu zakładamy mały ogródek edukacyjny, w którym już na wiosnę siejemy pierwsze warzywa takie jak: rzodkiewka, sałata, marchewka, burak, fasolka oraz inne roślinki jak np. słoneczniki.

Każdego tygodnia dzieci, pod opieką pedagogów, obserwują wzrost roślin, mogą też uczestniczyć w dbaniu o roślinki np. podlewając je. Warzywa uprawiane są w żyznej ziemi ogrodowej bez udziału jakichkolwiek środków ochrony i nawozów syntetycznych. Część z plonów po zebraniu jest rozdawana rodzicom tak aby mogli razem z dziećmi zabrać je do domu.

Nasz ogródek to jedna z najlepszych form budowania proekologicznej postawy u dzieci, która da swoje plony w przyszłości.