Tworząc ramy pedagogiki naszego prywatnego przedszkola szukaliśmy inspiracji wśród różnych nurtów oraz metod, które w jak największym stopniu wspierają rozwój dzieci między 3 a 6 rokiem życia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w praktycznym stosowaniu zróżnicowanych metod wykorzystujemy elementy oraz inspirujemy się między innymi:

Prywatne Przedszkole Warszawa, Białołęka

• Metodą komunikacji Nonviolent Communication (NVC) stworzoną i propagowaną przez M.Rosenberga
  • Pedagogiką waldorfską
  • Pedagogiką naturalną
  • Psychologią rozwojową dziecka

Nie oznacza to, że zamykamy się jedynie na te koncepcje. Podstawową zasadą działania naszej kadry jest ciągłe dokształcanie się w zakresie najnowszych założeń pedagogicznych. Dzięki temu cały czas rozszerzamy wachlarz stosowanych metod, coraz lepiej rozumiejąc potrzeby dziecka. Przede wszystkim jednak poznajemy przebywające w naszym przedszkolu dzieci i adaptujemy stosowane techniki do wymagań konkretnej grupy.

Bliskość i relacja

Dla dzieci w wieku przedszkolnym najważniejsze jest ciepło rodzinne. Dlatego przenosimy ciężar naszych działań z wyniku edukacyjnego na proces wszechstronnego rozwoju dziecka. Dajemy mu możliwość bycia tu i teraz, przeżywania każdego dnia jako wspaniałej przygody w ciepłym, bezpiecznym środowisku. To właśnie oparta na wzajemnym szacunku, akceptacji i empatii relacja z drugim człowiekiem (dorosłym czy innym dzieckiem) jest tym, co daje dziecku największe możliwości rozwoju własnych talentów i największy kapitał na przyszłość.

Przedszkole nie jest miejscem, w którym należy wymagać mierzalnych wyników, w którym wypełniony ponad miarę plan dnia ma zmusić dzieci do wytężonej pracy od najmłodszych lat. U nas czas płynie naturalnym, spokojnym rytmem pozbawionym przymusu i napięcia. Zapewniamy dziecku miejsce by wzrastało w dostosowanym do swoich potrzeb tempie, środowisko pełne zabawy i szans by otwierać się na poznanie samego siebie, swoich zdolności i otaczającego świata.

Rozwój i nauka poprzez zabawę
Rozwój dziecka dokonuje się poprzez spontaniczną zabawę. Według badań tylko 5% z tego, co przyswajamy każdego dnia pochodzi ze świadomego nauczania. Pozostałe 95% naszej wiedzy wynika z bezpośrednich doświadczeń. Wiemy, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie, działanie, poznawanie czy też odkrywanie, tworzenie i przeżywanie, a wszystko to dokonuje się właśnie w procesie zabawy.

Sztuką edukacji jest zatem stworzenie właściwej przestrzeni wokół dziecka, zbudowanie psychologicznego kontekstu sprzyjającego zabawie oraz świadome i twórcze towarzyszenie dziecku w tej przestrzeni. Oznacza to, że zajęcia w naszym prywatnym przedszkolu mają przede wszystkim formę spontanicznej aktywności, w czasie której dzieci mogą eksperymentować i wielozmysłowo doświadczać otaczającego świata.

Przedszkola Prywatne w Warszawie na Białołęce

Grupa mieszana wiekowo
W naszym przedszkolu nie ma podziału na grupy. Jest to odwzorowanie warunków panujących w rodzinie. Kameralność grupy pozwala indywidualizować pracę – nauczyciel każdego dnia dostosowuje zadania do aktualnych potrzeb i zainteresowań dzieci.

W grupach różnowiekowych można zaobserwować:

• Większe poczucie bezpieczeństwa
  • Naukę współpracy i współdziałania
  • Naturalne naśladownictwo
  • Wzajemne wspieranie rozwoju przez dzieci: poprzez pokazywanie i pomaganie lub poprzez uczenie się od bardziej doświadczonych
  • Rozwój wartościowych wzorców
  • Częstszą zmianę pozycji w grupie
  • Wiele okazji do wyzwań rozwojowych dla dziecka