W edukacji językowej stosujemy różne metody oraz techniki pracy dzięki którym poznawanie nowego języka staje się szybkie i spontaniczne. Celem naszego niepublicznego przedszkola jest uwolnienie językowego potencjału dziecka, uwzględniając jego indywidualne potrzeby, możliwości, talenty, jak i personalne upodobania.

Inspiruje nas:

Metoda immersji językowej
Nawa ta oznacza całkowite „zanurzenie” w języku. Metoda ta powstała w latach 60-tych w Kanadzie w wyniku badań nad przyswajaniem języków. Została stworzona z myślą o najmłodszych. Immersja ma na celu osłuchanie się dzieci z językiem zanurzonym w kontekście życia codziennego. Nauczyciel, który posługuje się językiem obcym, ma za zadanie wyjaśniać i pokazywać podopiecznym świat za jego pomocą. Metoda pozwala na samodzielne, intuicyjne rozpoznawanie kodów językowych. Stosowanie tej metody zobowiązuje do dostarczania podopiecznym prawidłowego wzorca komunikacji i zachęcania do tworzenia dłuższych wypowiedzi, gdy dziecko już wyrazi taką chęć. Skuteczność tej metody mierzy się wysokim poziomem „zanurzenia” w języku, intensywnością jego przyswojenia.

Metoda Naturalna
Tworzymy atmosferę rodziny dwujęzycznej, gdzie język angielski jest wyrażany spontanicznie, ponieważ osadzony jest w kontekście, czyli przekazywany jest w konkretnych, praktycznych aktywnościach, rozmowach czy sytuacjach. Wszystko po to, aby odtworzyć naturalny przebieg przyswajania języka w życiu codziennym. A to gwarantuje wysoki stopień efektywności, zintensyfikowanego kontaktu z językiem. Nacisk kładziemy na oswajanie się z językiem, słuchanie i rozumienie zwrotów oraz kontekstu, w którym ten zwrot, wyrażenie zostało wypowiedziane. Co ważne, to dziecko posiada wybór, decyduje o tym, jakim językiem chce się posługiwać, w jakim języku chce odpowiadać.

Nauka poprzez zabawę i dawanie przykładu - Teaching through Play and Example
Zabawa uczy i utrzymuje zainteresowanie, przyciąga uwagę, dzięki temu nauka staje sie przyjemnością. Język komunikacji „przemycany” jest w postaci piosenek, rymowanek, gier, grupowych zabawach i aktywnościach, angażujących wszystkie zmysły dziecka. Efektywność techniki polega na tym, że angielski jest przekazywany poprzez przykład do naśladowania, który daje nauczyciel (sposób wyrażania, akcent, mimika), tak więc język obcy natychmiast jest praktywowany i utrwalany podczas zabawy na zajęciach grupowych.

Nauka poprzez technikę reagowania całym ciałem - Total Physical Response (TPR)
Nadrzędną rolę odgrywa „mowa ciała”, czyli gesty, mimika i intonacja głosu nauczyciela, który daje przykład jak się komunikować efektywnie, aktywizując całe ciało. Technika ta wspiera rozwój umiejętności słuchania i rozumienie języka. Ponadto daje upust energii, jaką posiada dziecko. Dzięki temu dziecko nie jest zmuszane do pasywnego uczenia się, i zamiast siedzieć, nudzić się, to ma możliwość zapamiętywania, utrwalania języka poprzez ruch, mimikę.

Nauka poprzez opowiadania - storytelling
Przyswajanie nowych zwrotów, słownictwa odbywa się poprzez opowiadanie bajek z wykorzystaniem dostępnych rekwizytów jak obrazki, książeczki, pacynki, zabawki. Zawsze jest pretekst, by opowiedzieć krótką historyjkę, ułożyć rymowankę, która nie tylko bawi, ale również uczy, ponieważ dostarcza istotne informacje opisujące otoczenie i świat wokół dziecka.